Feature

Pinlige erkjennelser

Noen i redaksjonen har aldri prøvd disse spillene

Sjekk hva Gamer.no-skribentene skammer seg over å ikke ha spilt.

Halo, Metal Gear Solid, The Legend of Zelda og Mass Effect er noen av spillene Gamer.no-skribentene ikke har spilt. Vis mer
1: Mathias, Jon Cato, Jens Erik, Andreas
2: Erik-André, Tor, Adrian, Magnus
3: Espen, Audun, Bjarte, Håvard

Det er igjen tid for at leserne skal bli litt bedre kjent med personene bak navnene som produserer anmeldelsene, nyhetene og intervjuene her på Gamer.no.

Tidligere har vi blant annet spurt oss selv hvilket spill vi ville se en oppfølger til, hvilke sjangre vi favoriserer og hvorfor vi falt pladask for dataspill i utgangspunktet. Denne gangen spør vi hverandre hvilke spill vi skammer oss over å ikke ha spilt.

Det skal godt la seg gjøre å få spilt alt som kommer i løpet av år, og vi har vel alle en liste med spill vi gjerne skulle kommet oss gjennom. Denne listen blir bare blir lenger og lenger for hvert år som går. Noen titler er imidlertid så klassiske at det er litt skamfullt å ikke ha spilt dem.

Her er våre svin på skogen, og våre dårlige unnskyldninger.

Mathias Hynne

Jeg kan med hånda på hjertet si at jeg aldri spilt et eneste spill fra Metal Gear Solid-serien. Den kontakten jeg har hatt, er at jeg og noen venner startet et av spillene på PlayStation og spilte det første oppdraget der du kunne skli på bananskall. Det er alt.

Hvorfor har jeg ikke spilt en så suksessfull spillserie? Det første som slår meg er at jeg ikke klarer å spille noe som er over-japanisert. Selv om serien i og for seg ser knallbra ut, og mange elsker den, så klarer jeg aldri å plukke det opp. Det er noe med måten spillene er laget på, fugleperspektivet, eller figurene, som bare ikke interesserer meg. Alle rundt meg elsker serien, og har alltid kjørt meg hardt for at jeg ikke har spilt det.

Mathias har aldri vært i denne situasjonen.

Jon Cato Lorentzen

Jeg klarer som vanlig ikke å svare direkte på spørsmålet for når jeg tenker etter har jeg stort sett spilt det alle sier man bør ha spilt. Og det jeg ikke har spilt angrer jeg ikke på at jeg ikke har spilt. Jeg må et godt stykke bak i tid, til tiden da man var ung og fattig og måtte velge bort formater fordi man rett og slett ikke hadde råd til å spille på alle mulige maskiner. Til min barndom i Harstad og mine ukentlige sykkelturer fra Narvesen-kiosk til Narvesen-kiosk for å finne nye datablader.

Jeg hadde Commodore 64 og spilte alt som fantes til maskinen. Jeg slukte blader som Commodore User, Zzap 64 og Computer & Video Games. Når jeg ikke spilte leste jeg om spill, men noe plaget meg.

Blader som Computer & Video Games skrev nemlig om spill jeg ikke hadde tilgang til. Spill til maskiner som ZX Spectrum og Amstrad. I min iver etter å lære om nye spill leste jeg også om disse spillene. I uker der ingen nye C64-blader var å finne hos Narvesen hendte det til og med at jeg kjøpte et rendyrket Spectrum-blad.

Det plaget meg å vite at det fantes gode spill jeg ikke hadde muligheten til å spille på min Commodore 64. Spill som Knight Lore, Lunar Jetman, Tornado Low Level, Batman og Atic Atac. Jeg ville spille alt som fantes av gode spill, uavhengig av format, men disse spillene endte jeg opp med å bare lese om, ikke oppleve selv. Det plaget meg.

I disse formative årene ble fundamentet mitt lagt. Da jeg flyttet til Oslo, begynte å studere og begynte å jobbe i spillsjappe var endelig drømmen oppnåelig: alle formater ble skaffet, ingen spill var utilgjengelige. Slik har det vært siden da.

Jon Cato fikk ikke spilt Tornado Low Level som liten pjokk. Vis mer

Jens Erik Vaaler

Strengt tatt hadde det vært enklest å bare legge ut en lang liste av alle spillene jeg har liggende i «back-loggen» min, men valget måtte til slutt falle på én spillserie. Én av de største, faktisk. Jeg har aldri spilt Halo-spillene. Eller, det er en løgn. Jeg har spilt Halo 1 i omtrent en time, hjemme hos noen venner som var langt bedre enn meg. Skytemekanikken appellerte aldri til meg, og fordi jeg aldri har hatt et særlig forhold til skytespill hadde jeg ingen lignende opplevelser å sammenligne med. Derfor ble ikke Halo-spillene noe jeg følte en spesielt trang til å spille, til tross for at jeg kjente mange mennesker som elsket dem.

Jens Erik har aldri opplevd dette.

Andreas Klebo-Espe

Det er alt for mange populære spill jeg aldri har spilt, av varierende grunner. Blant annet Dragon Age-serien, Deus Ex-serien og, mer nylig, The Last of Us er spill jeg aldri kom i gang med. Med et så stort utvalg er det naturligvis vanskelig å plukke ut bare ett spill eller én serie, men til slutt falt valget mitt på Fallout. Jeg har aldri spilt noen av Fallout-spillene, og det eneste jeg vet om serien er at det er en fyr med blå klær og gult hår som på en eller annen måte er involvert.

Det var så absolutt ikke et bevisst valg å ignorere disse spillene. Jeg hadde bare ikke lagt merke til dem før jeg en dag Googlet den lille blåkledde karen som til stadighet dukket opp i diverse sammenhenger. Takket være de hyppige salgene hos blant annet Steam og GOG.com eier jeg nå hele serien, men jeg har foreløpig ingen planer om å tette igjen dette tilsynelatende store hullet fra spilloppveksten min.

Andreas har foreløpig ingen planer om å utforske Fallout-serien. Vis mer

Les hva Erik-André, Tor, Adrian og Magnus skammer seg over å ikke ha prøvd »

1: Mathias, Jon Cato, Jens Erik, Andreas
2: Erik-André, Tor, Adrian, Magnus
3: Espen, Audun, Bjarte, Håvard
Ledige stillinger
Bilmekaniker
Søknadsfrist:
Løpende
Restaurantmedarbeidere
Søknadsfrist:
Løpende
Salgskonsulent
Søknadsfrist:
Løpende
Selger (22%)
Søknadsfrist:
Løpende
Prosjektleder
Søknadsfrist:
Løpende
Forsikringsrådgiver
Søknadsfrist:
Løpende
Erfarne Data Engineers
Søknadsfrist:
Løpende
Nybilselger
Søknadsfrist:
Løpende
Lead Mainframe Specialist – zHardware Systems (HMC/HCD)
Søknadsfrist:
Løpende
BPA assistent
Søknadsfrist:
Løpende
BPA assistent
Søknadsfrist:
20.03.2025
BPA assistent
Søknadsfrist:
Løpende
Head of Workshop
Søknadsfrist:
Løpende
Systems Consultant – Virtualization
Søknadsfrist:
Løpende
Forsikringsrådgiver
Søknadsfrist:
Løpende
Erfarne utviklere
Søknadsfrist:
Løpende
Servicerådgiver
Søknadsfrist:
Løpende
Automasjon commission Engineers / Teknikere
Søknadsfrist:
Løpende
Bruktbilselger
Søknadsfrist:
Løpende
Bilselger
Søknadsfrist:
Løpende
Produksjonsmedarbeider / Tekniker
Søknadsfrist:
Løpende
Selger (30-70%)
Søknadsfrist:
Løpende
Funksjonsassistent
Søknadsfrist:
Løpende
DevOps Engineer
Søknadsfrist:
Løpende
Tekniker på Livredningsutstyr
Søknadsfrist:
Løpende
Produktingeniør
Søknadsfrist:
Løpende
Data Platform Developer
Søknadsfrist:
Løpende
Bilmekaniker
Søknadsfrist:
Løpende
Restaurantmedarbeidere
Søknadsfrist:
Løpende
Salgskonsulent
Søknadsfrist:
Løpende
Selger (22%)
Søknadsfrist:
Løpende
Prosjektleder
Søknadsfrist:
Løpende
Forsikringsrådgiver
Søknadsfrist:
Løpende
Erfarne Data Engineers
Søknadsfrist:
Løpende
Nybilselger
Søknadsfrist:
Løpende

Kommentarer (15)

Logg inn for å delta i diskusjonen.
Tråd
Penvey
10 år siden

Før brukte jeg å ta runder med store titler jeg følte litt at jeg hadde gått glipp av, men det viste seg som regel at det var en grunn til at jeg hadde styrt unna de spillene. De fenget meg ikke etter å ha lest omtaler og sett skjermbilder, og det viste seg i de aller fleste tilfeller å være en helt korrekt hunch.

 

Husker i farta at jeg ga Bioshock, Mass Effect, Metro 2033 Redux og et eller annet gammel CoD-spill sjansen... Det ble no cigar.

Men det betyr ikke at man ikke skal gi tilsynelatende uinteressante spill en sjanse. Jeg jobbet med LENGE med å få to venner til å kjøpe L4D, de lot seg overtale til slutt og har nå spilt det i flere år ;)

1969
10 år siden

Er vel i samme situasjon som Jon Cato, en god del spill på commodore og amiga jeg ikke fikk spilt siden jeg ikke fikk tak i dem eller hadde dårlig råd.

 

Derimot er det flere spill jeg burde ha styrt unna og brukt pengene på noe mere fornuftig ting.

firberblad
10 år siden

Hvorfor ønske seg en remake av Mass effect når det fungerer utmerket på PC?

LarZen
10 år siden

Spill serien jeg virkelig irriterer meg over at jeg ikke har spilt er Mass Effect. Som fiberblad nevner så finnes det på PC. Men det første har ikke støtte for håndkontroller. Om dem andre har det vet jeg faktisk ikke.

 

Så jeg går å håper på en Mass Effect 1-3 remaster annonsering under E3 om noen mnd. Jeg har heller aldri spilt ferdig noen av Elder Scrolls spillene...det er litt flaut. Så spesielt en Skyrim remaster til dem nye konsollene er høyt på ønskelista.

Skorpys
10 år siden

Vi hadde C64 som liten, men få spill, og etter at Nintendo 64 hadde kommet ut, kjøpte jeg en brukt Super Nintendo med tre spill. Utenom de få spillene, har jeg ikke spilt noe på konsoll, jeg er mest vant til og trives best på Pc. (Gammel vane, vond å vende..). Ergo har jeg aldri prøvd Halo, Zelda, Final Fantasy. Ei heller har jeg vært innom MGS eller mange andre store spill, men jeg er mer nysgjerrig enn skamfull. ;-)

Siste fra forsiden