Fjerner spill etter terror

Coop og Platekompaniet har fjernet flere spill fra butikkene etter de grufulle terrorhandlingene.

Etter de grufulle hendelsene i Oslo og på Utøya forrige fredag har internasjonal presse blitt imponert over hvor gjennomtenkte og verdige reaksjonene til norske politikere og nordmenn flest har vært.

Noen unntak finnes imidlertid, og et av disse er Coop Norge, som har fjernet hele 51 produkter fra sortimentet sitt etter bombene og skytingen. Produktene det gjelder er ulike spill samt objekter som ligner på eller skal fungere som våpen.

Produktene er fjernet på ubestemt tid, og ifølge ITavisen har følgende spill blitt rammet:

Homefront er et av spillene som har blitt fjernet. Vis mer
  • Call of Duty: Black Ops
  • Call of Duty: Modern Warfare 2
  • Call of Duty: World at War Platinum
  • Call of Duty 4: Modern Warfare Classic
  • Sniper Ghost Warrior
  • Counter-Strike Source
  • World of Warcraft
  • Homefront

Grunnen til fjerningen skal være at terroristen Anders Behring Breivik har nevnt visse spill i det 1500 sider store manifestet sitt, som også inneholdt en slags dagbok.

– Bakgrunnen er fredagens grufulle hendelser. Dette er et midlertidig grep vi gjør av hensyn og i respekt til de berørte. Beslutning om å ta ut spillene tok vi umiddelbart da vi skjønte omfanget, sier direktør Geir Inge Stokke i Coop Norge til Rogalands Avis.

Han fortsetter:

– Andre er mer kompetente enn oss til å peke på ringvirkninger slike spill har. Akkurat nå er det naturlig for oss å fjerne disse. Jeg blir ikke overrasket om andre følger etter.

World of Warcraft er et av verdens mest populære spill. Vis mer

Får ikke bred støtte

Spaceworld, som primært selger spill, film og musikk, vil imidlertid ikke følge etter:

– Vi kan ikke se noen sammenheng mellom det tragiske som er skjedd og det at vi selger spill. Vi har aldri sett noen undersøkelser om at et spill alene har ført til slike hendelser, sier markedssjef Carl Haakon Klafstad til NTB.

Coop i Norge får heller ikke støtte fra Coop-kjeden i Danmark, som ikke vil fjerne noen spill fra sortimentet sitt:

– Det er Coops vurdering at terroren har tatt utgangspunkt i andre motiver enn dataspilluniverser og Coop ser derfor ikke noen direkte kobling mellom disse, sier Flemming Ladefoged fra Coop Information i Danmark til nettstedet Gamers Globe.

Platekompaniet, som også selger betydelige mengder spill i Norge, har imidlertid gjort som Coop og fjernet noen spill fra sortimentet sitt. I motsetning til Coop Norge skal de ikke ha fjernet World of Warcraft.

Behring Breivik skal ha brukt Modern Warfare 2 som «øvingsverktøy». Vis mer

– Vi har gjort våre vurderinger i hver enkelt avdeling, og fjernet diverse spill rundt omkring, bekrefter produktsjef og spillansvarlig i Platekompaniet, André Holt til NTB.

Behring Breivik nevnte to av verdens mest populære spill, nemlig MMO-spillet World of Warcraft og skytespillet Modern Warfare 2. World of Warcraft spilte han for moro skyld, samtidig som han så på det som en god unnskyldning å bruke for å slippe å ha tidkrevende sosial kontakt med andre mens han var opptatt med manifestet og forberedelsene til terrorangrepet.

Spillingen av skytespillet Modern Warfare 2 forsvarte han med at det kunne fungere som et slags øvingsverktøy.

– Voldelige spill reduserer voldelig kriminalitet

Det har blitt publisert flere vitenskapelige rapporter om hvilke effekter voldelige spill kan ha på spillere, men fortsatt trengs mer forskning på området. Dette var en av konklusjonene til studien Understanding the Effects of Violent Video Games on Violent Crime, som ble publisert i april i år av Scott Cunningham fra Baylor University, Michael R. Ward fra University of Texas at Arlington og Benjamin Engelstätter fra Centre for European Economic Research.

Andre Call of Duty-spill er også fjernet.

De sier:

– Psykologiske studier finner ofte en kobling mellom voldelige spill og aggresjon. Men disse studiene tar ikke hensyn til eventuelle aggressive effekter av alternativer til spilling eller spørsmålet om mennesker som er relativt voldelige i utgangspunktet lettere lar seg friste av å spille voldelige spill. Det betyr at de mangler eksterne bekreftelser på koblingen.

Forskerne kom imidlertid frem til flere interessante funn, blant annet at voldelige spill er med på å redusere voldelig kriminalitet:

– For det første støtter våre resultater de resultatene vi ser fra tidligere psykologiske studier. For det andre tyder de på en større og frivillig «beroligende» effekt hvor det å spille både voldelige og ikke-voldelige spill reduserer kriminalitet. Alt i alt leder voldelige spill til mindre voldelig kriminalitet.

Ledige stillinger
Forsikringsrådgiver
Søknadsfrist:
Løpende
Automasjon commission Engineers / Teknikere
Søknadsfrist:
Løpende
Selger i Face2face Creatives
Søknadsfrist:
Løpende
Bilmekaniker
Søknadsfrist:
Løpende
Nybilselger
Søknadsfrist:
Løpende
Produktingeniør
Søknadsfrist:
Løpende
BPA assistent
Søknadsfrist:
Løpende
Dataspelrådgivar (vikariat)
Søknadsfrist:
10.04.2025
Erfarne Data Engineers
Søknadsfrist:
Løpende
Funksjonsassistent
Søknadsfrist:
Løpende
Tekniker på Livredningsutstyr
Søknadsfrist:
Løpende
Selger (22%)
Søknadsfrist:
Løpende
Systems Consultant – Virtualization
Søknadsfrist:
Løpende
Salgskonsulent
Søknadsfrist:
Løpende
Data Platform Developer
Søknadsfrist:
Løpende
Produksjonsmedarbeider / Tekniker
Søknadsfrist:
Løpende
Servicerådgiver
Søknadsfrist:
Løpende
Lead Mainframe Specialist – zHardware Systems (HMC/HCD)
Søknadsfrist:
Løpende
Selger (30-70%)
Søknadsfrist:
Løpende
Erfarne utviklere
Søknadsfrist:
Løpende
Prosjektleder
Søknadsfrist:
Løpende
Bilselger
Søknadsfrist:
Løpende
Bruktbilselger
Søknadsfrist:
Løpende
Head of Workshop
Søknadsfrist:
Løpende
DevOps Engineer
Søknadsfrist:
Løpende
Reisende salgskonsulent
Søknadsfrist:
Løpende
Forsikringsrådgiver
Søknadsfrist:
Løpende
BPA assistent
Søknadsfrist:
Løpende
Restaurantmedarbeidere
Søknadsfrist:
Løpende
Forsikringsrådgiver
Søknadsfrist:
Løpende
Automasjon commission Engineers / Teknikere
Søknadsfrist:
Løpende
Selger i Face2face Creatives
Søknadsfrist:
Løpende
Bilmekaniker
Søknadsfrist:
Løpende
Nybilselger
Søknadsfrist:
Løpende
Produktingeniør
Søknadsfrist:
Løpende
BPA assistent
Søknadsfrist:
Løpende
Dataspelrådgivar (vikariat)
Søknadsfrist:
10.04.2025

Kommentarer (66)

Logg inn for å delta i diskusjonen.
Tråd
LarZen
14 år siden

Uvitenhet og ingnoransen til enkelte mennesker stopper aldri å overaske meg, synes forøvrig Gamer.no kunne sjekke denne tråden jeg skrev og vurdere forslaget?

 

https://www.diskusjon.no/index.php?showtopic=1362685

 

 

madsc90
14 år siden

Dette var en god artikkel! Kudos.

 

Enig med det som blir sagt, og jeg har nå mistet en hel del respekt for coop og platekompaniet.

VikinGz
14 år siden

Når det skjer bilulykker skal man da fjerne alle bilspill?

Dassen
14 år siden

Jeg skal ærlig innrømme at jeg ikke spilte noen FPS-shooter de nærmeste dagene etter 22/7, rett og slett fordi jeg ikke orket å se bildene på skjermen. Det er en beslutning jeg kom fram til selv, jeg trenger ikke å få spillene f****ngs fjernet fra butikkhyllene. Idiotisk beslutning tbh!

Greit nok at skytespill i dag er så realistiske at de kan brukes som en treningssimulator (ifølge Breiviks manifest), men imo har ikke skytespill noen sammenheng med hva som får et menneske til å ta det ut i virkeligheten.

 

Når det er sagt er det én ting som jeg har oppdaget. Det kan være direkte skummelt å sette seg bak rattet IRL etter å ha kjørt NFS Shift 2. Farten blir ofte høy, jeg bremser sent og jeg kutter svinger.

Crowly
14 år siden

Så denne overskriften på VG for noen dager siden og måtte bare riste på hode. For meg er dette enda flere personer som overreagerer på det som har skjedd. Skal man fjerne alt som kan missbrukes til noe farlig eller kriminelt så er det mye som må vekk i fra butikkhyllene.

 

Edit: Lurer litt på hvordan FPS kan brukes til å trene med? Du blir jo ikke flinkere til å håndtere våpen, eller øker treffsikkerheten. Det eneste jeg kan se en liten mulighet for er at man muligens kan senke terskelen for å bruke våpen mot ett annet menneske. Men jeg regner med at de fleste klarer å skille mellom spill og virkelighet, og at andre sikringer i "topplokket" hos mennesket setter en stopper for slike handlinger. I dette tilfellet så har nok disse sikringene feilet først, eller kanskje vært helt fraværende.

Siste fra forsiden