Annonse

Slik er PlayStation Move

Revolusjon eller pengepresse? Vi har prøvekjørt Sonys nye kjæledegge. PS3

Mikael H. Groven, 11. mars 2010 04:55, 37 kommentarer

Annonse

SAN FRANCISCO (Gamer.no): Så er det endelig offisielt. På onsdagens pressekonferanse i San Francisco kunne Sony offentliggjøre navnet på sin nye bevegelsesfølsomme kontroll. Japanernes nye frelser heter PlayStation Move, og skal omfavne nye så vel som gamle spillere – og dermed gjøre PlayStation 3 til en folkekonsoll på lik linje som Nintendos Wii. Det er i hvert fall ambisjonen.

– Det har aldri eksistert noe som har vært så presist, så responsivt og ultrasensetivt, åpnet sjefen for Sony Worldwide Studios, Shuhei Yoshida fra scenegulvet.

Move med den ekstra styrekontrollen.
Move med den ekstra styrekontrollen.

Og han får, ikke uventet, støtte for markedstopp i Sony America, Peter Dille:

– Kontrollen vil øke plattformens moment ytterligere. Fjoråret var et avgjørende år for oss med suksesser som Killzone 2 og Uncharted 2, og oppturen skal fortsette.

Ny vår?

For dette er mer enn en evolusjon for Sony, de mener kontrollen rett og slett er en revolusjon.

– Det er en revolusjon, og kontrollen er et steg foran noe annet på markedet i øyeblikket. Dette er neste generasjons bevegelsesfølsomme spillutstyr, sier Dille.

Men vent litt, har ikke Nintendo levert dette for lenge siden, spesielt nå som Wii MotionPlus er på markedet? En liten honnør er i hvert fall på sin plass.

Virker dette kjent? (Foto: Mikael H. Groven/Gamer.no)
Virker dette kjent? (Foto: Mikael H. Groven/Gamer.no)

– Nintendo gjorde en fantastisk jobb ved å introdusere ”bevegelsesspilling” til massene. Nå føler vi disse massene bør gjøre den naturlige oppgraderingen til PS3.

Så det er ingen tvil om at Sony ønsker og nå et enda bredere publikum, fra bestemor til lillesøster. Likevel akter man seg vel, slik at den litt mer hardbarka spilleren ikke glemmes.

– Vi vil selvsagt levere sosiale og lettbente spill til dette publikummet, men vi har også helt nye opplevelser til våre kjernespillere, forsikrer Dille.

Et av eksemplene her er Socom 4, der man kan bruke en ny ekstrakontroll med analog stikke sammen med PlayStation Move for en frisk og engasjerende opplevelse.

– Teknologien vil aldri gå foran gameplay, ble det slått fast fra scenen.

Socom 4 ble vist frem. (Foto: Mikael H. Groven/Gamer.no)
Socom 4 ble vist frem. (Foto: Mikael H. Groven/Gamer.no)

Sikre kort

Likevel har man satset på ganske sikre kort i det som virker å være lanseringsporteføljen. Sports Champions Table Tennis sier seg selv, det samme gjør vel Move Party. Det handler om å samle familien og ha det hyggelig med enkle og underholdende minispill. Sport Champions Gladiator Duels er hakket mer snevert, der skal man kjempe med sverd og skjold – to kontroller sørger for at begge styres med god presisjon.

Andre kompatible spill som ble presentert fra scenen var nevnte Socom 4 og Motion Fighters. Sistnevnte tar for seg nevekamper i mørke bakgater, og her må du slå som en gal med to kontroller for å ha noe som helst håp om overlevelse.

Kontrollen vil også støtte enkelte spill som allerede er ute, og vi fikk se hvordan samarbeid i LittleBigPlanet ble enda morsommere ved at den ene spilleren kunne bevege rundt på objekter i miljøene. Dette vil nok også gjøre det å lage brett for suksesstittelen enda mer interessant.

Tidsforsinkelsen er før øvrig den samme som med DualShock og Sixaxis, under én frame. Responstiden bør dermed være mer enn god nok.

Hvor mye vil herligheten koste? Vel, i USA blir pakken veldig billig. Du får én kontroll, et spill og mottakerenheten PlayStation Eye (med kamera) for under 100 dollar. Man vil også lansere pakker der du får konsollen og overnevnte tilbehør når herligheten lanseres i høst, men prisen her ble ikke annonsert.

Kontrollen i Lasses hånd. (Foto: Mikael H. Groven/Gamer.no)
Kontrollen i Lasses hånd. (Foto: Mikael H. Groven/Gamer.no)

Prøvekjørt

Etter presentasjonen var det selvsagt klart for at vi kunne teste PlayStation Move med egne hender, og kollega Lasse Lervik var klar i sin dom etter et par spillrunder.

– Kontrollen var på mange måter som forventet. Følsomheten var god, men gjorde ingenting nytt i forhold til Nintendos bevegelseskontroll. Jeg er litt usikker på hvor stor innovasjonen er, sier Lasse etter testingen.

– Tror du spillene du fikk se i kveld, og grafikkkvaliteten på PS3, vil ha noe å si for kontrollens eventuelle suksess?

– Ja, og man vil garantert slå et slag for barnevennligheten til konsollen. Ambisjonen er utvilsomt å få en del av demografikaken til Wii, som har hatt så stor suksess på denne arenaen.

– Du har jo tidligere testet Project Natal, hvordan vil du sammenligne Move med Microsofts nye kontrollsystem?

Trønder i dyp konsentrasjon. (Foto: Mikael H. Groven/Gamer.no)
Trønder i dyp konsentrasjon. (Foto: Mikael H. Groven/Gamer.no)

– Jeg synes nok Natal er et mer spennende prosjekt, som har større potensielle kvaliteter. Men det er nok lettere å lage flere brukbare spill basert på Move, så det blir spennende å se hvordan begge disse kontrollsystemene utvikler seg, avslutter Lervik.

Konklusjon

Det er ingen tvil om at Sony vil sette alle kluter til og satse hardt på sin PlayStation Move. Dette er tross alt en døråpner til et helt nytt marked, og det er nok ikke tilfeldig at kontrollen ligner veldig mye på Wii-mote – tenk på massene som allerede har lært seg å bruke den kontrollen. Til syvende og sist avhenger imidlertid kontrollens suksess av at vi får servert gode spill i alle sjangere. Selv etter testing er det for tidlig å si noe om kvaliteten så langt. PlayStation Move er bunnsolid, så gjenstår det å se hvilke titler som til syvende og sist har potensialet til å skape nok en opptur for den japanske giganten.

PS. Sonys Peter Dille forsikret de oppmøtte om at Gran Turismo 5 garantert kommer i 2010, og at spillet ville bli verdt den evinnelige ventetiden.

Annonse

Kommentarer

  1. Fenixen, 2010-03-11 07:18:21
    spennende.. trodde egentlig det skulle være to identiske kontroller jeg som begge hadde like høy nøyaktighet osv... Litt skuffende, men det blir nok bra dette.

    De fleste spillene på Wii konsollen min skjemmes så utrolig mye av den dårlige grafikken, selv Metroid, Mario Galaxy og Zelda TP som er kjempebra spill hadde hatt godt av bedre grafikk. Wii konsollen pakkes nok ned for godt når dette kommer, utenom når en ny mario eller zelda tittel havner i postkassa.
  2. McGroven, 2010-03-11 07:36:03
    Det er mulig å bruke to like kontroller, blant annet i Gladiator-spillet.
  3. Borkis, 2010-03-11 07:57:46
    Jeg lo ganske godt når jeg så kula på toppen :P
  4. Fenixen, 2010-03-11 08:01:56

    McGroven skrev 11.03.2010 07:36:

    Det er mulig å bruke to like kontroller, blant annet i Gladiator-spillet.


    ah strålende, var sikker på at jeg hadde sett det i noen videoer :)
  5. KraniC, 2010-03-11 08:07:28
    tjaaa, er et eller annet med den kontrollen som bare ikke funker for meg, kan være den merkelige "lyspæren" på toppen eller det at den er skremmende lik nintendo sin.

    av alt eg har hørt om de så vipper eg så langt mot project natal, men som dere sier så er det nok lettere å utvikle spill til sony sin kontroller så vi får vel bare vente å se hva tøffe spill som kommer ut da.

    men ganske sikker på at det blir et kjøp ;)
  6. ATWindsor, 2010-03-11 08:36:56
    Kjedelig om den ikek er mer presis enn wii.moten.

    AtW
  7. Naltav, 2010-03-11 08:40:12
    Når Nintendo Wii ble vist bak lukkede dører til utvalgte pressefolk for en del år siden, var det en journalist som sa noe sånn som: "Jeg har sett fremtiden! Å gå ut på messegulvet etterpå var som å reise tilbake i tid"

    Ganske korrekt! Velkommen til fremtiden, Sony! :)
  8. Snorre, 2010-03-11 08:44:08
    Sony vil dog møte på et rimelig stort problem. Siden Wii har vært familie-konsoll fra dag en er naturligvis utvalget av familiespill langt større på denne platformen. For det andre er Nintendo Wii langt billigere, og inkluderer som standard en Wii-mote og sensor-bar. Med Playstation 3 må man imidlertid kjøpe disse kontrollene og kameraet som skal registrere disse lysene som ekstrautstyr. Med mindre Sony da velger å selge disse tingene i en egen Playstation 3-pakke. Så det spørs om de klarer å markedsføre denne nye kontrolleren, når den ikke er hovedfokuset på konsollen, slik Wii-mote har vært for Wii.
  9. firberblad, 2010-03-11 09:09:16
    Kontrollen ser ut som noe du kan finne i nattbordskuffen til enslige mødre. Tror nok jeg venter på Nathal.
  10. SirKenneth89, 2010-03-11 09:20:08
    Jeg mener at denne har et mye mer hardcore-appell enn Natal. Tenk et skytespill med Killzone 2 grafikk blandet sammen med responsiv skyting... Det er en drøm!
  11. ThomasM, 2010-03-11 10:49:51
    Lyspæra på toppen er noe av det styggeste jeg har sett

    Drømmen er å bruke dette i tiger woods 11/12, tennis osv , ikke håpløst dårlige skytespill som killzone 2
  12. Aladrian, 2010-03-11 10:50:19
    Wii var en revolusjon. Dette er da bare en forbedring av det samme som de kom med for flere år siden?!
    Men gode nyheter for de av oss som ønsker seg en Wii2 :)
  13. -Morten, 2010-03-11 11:01:15
    Haha, den kontrollen ser ut som en vits. Ikke kast bort pengene på denne dritten når Natal er like rundt hjørnet.
  14. _LarZen_, 2010-03-11 11:07:05
    Tror Wii burde skjelve litt i bena nå, PS3 med Move blir jo i realiteten en bedre versjon av Wii....

    Om flere begynner å porte over spill fra Wii noe som allerede er blitt anonsert av Warner Bros som porter over spillet The Lord of the Rings: Aragorn's Quest som er under utvikling så kommer vi nok til å se mye bra og mye søppelspill fremmover som er laget for Move til PS3.

    Kontrolleren virker grei nok selv om jeg kan forestille meg det å spille i mørket med den lysende kula kan bli noe irriterende.

    Synes Natal virker mye mer spennende men det er som en scifi film, en ønsker det skal bli helt sykt men en vet jo at begrensningene til Natal er store. Så Natal virker mer spennende på papiret men Move er nok den som vil virke best til spill gammle som nye.
  15. LMH, 2010-03-11 11:12:44
    Ser nesten ikkje på dette som noko anna enn eit stort kompliment til Nintendo. Får litt følelsen at dette er små krampetrekningar eigentleg, men det kan jo vere at Sony klarer å utnytte dette betre enn kva Nintendo er i stand til.

    Natal virkar uansett mykje meir spennande, men eg er framleis skeptisk til kor godt det fungerar i praksis.
  16. Paisley, 2010-03-11 11:44:20
    Jeg er veldig glad for at sony har valgt å følge nitendo med bevegelseskontroller, men samtidig føler jeg at dette kommer for sent, og når det kommer såpass sent, burde det vært revolusjonernde funksjoner som ikke finnes på andre konsoller. Det er jo ingen ekstrarevolusjonerende funksjoner, det er det samme som det nitendo har hatt i flere år!

    Jeg er mer spent på natal og tror dette vil bli en større suksess enn det move kommer tilå bli. Det eneste som kan gjøre meg interessert i move, er hvorivdt kontrollen støtter alle gamle spill og hvilken.
  17. Laland, 2010-03-11 12:14:04
    Håpet det skulle bli to identiske kontroller, begge med analoge stikker, men de har vel gjort intern testing og kommet frem til at dette er det beste. Kontrollmetoden i seg selv vet vi fungerer fra Wii, forhåpentligvis med (som de sier) mer presisjon og raskere responstid.
    Forhåndsbestiller ikke helt med èn gang, though. $100 blir vel fort 800-1000,-, penger jeg heller bruker på Natal hvis de klarer å overbevise. Håper vi ser mange spennende spill og programmer til Move på E3!
  18. Decreeofj, 2010-03-11 12:24:16
    Eee. Gleder meg som en unge :) Skal ha både Move og Natal regner jeg med :)

    Men gleder meg mest til Move må jeg innrømme, Natal virker litt... fail elns? :S
  19. Atsjonas, 2010-03-11 12:25:58

    firberblad skrev 11.03.2010 09:09:

    Kontrollen ser ut som noe du kan finne i nattbordskuffen til enslige mødre. Tror nok jeg venter på Nathal.

    Hahaha, der fikk jeg dagens latter! :lol:

    Men tipper at denne flopper litt, tror heller folk vil gå for Wii, hvis de skal ha to pinner å veive rundt med, Wii får man jo til en mye lavere pris også. Dessuten så kunne de ikke kommet på et teitere navn en Move.


Annonse

Siste fra twitter

  1. Vil du være blant de aller første som får prøve Kane & Lynch 2? Unik mulighet her: http://is.gd/d3aaK » [ 25. juni 2010 09:17 ]
  2. Følg med på Gamer.no fra fredag formiddag. Da deler vi ut tilgang på en meget eksklusiv demo av et kommende Xbox 360-spill. » [ 23. juni 2010 13:54 ]
  3. Forumet er oppgradert. Her er en oversikt over hva som er nytt: http://is.gd/d05Wb » [ 23. juni 2010 07:56 ]
  4. Det blir nedetid på forumet onsdag 23. juni fra kl. 08-09. Dette grunnet vedlikehold. » [ 22. juni 2010 14:19 ]

Besøk Gamer.nos twitter

Siste blogger

  1. Mye Moro med RSS
    [ 10. mars 2010 ]
  2. Gamer.no til søte California
    [ 3. mars 2010 ]
  3. Den store JRPG-våren
    [ 29. januar 2010 ]
  4. Dette er en real gullgutt!
    [ 15. januar 2010 ]

Besøk redaksjonsbloggen