Annonse
Det var på mange måter en revolusjon i hjemmet da nykommeren Sony lanserte spillkonsollen PlayStation på midten av nittitallet. Maskinen var blant de første med 32-bits prosessorer, noe som betydde at den kunne gjengi imponerende tredimensjonal grafikk i likhet med det som hadde begynt å dukke opp i arkader noe tidligere. Arkadene var på denne tiden sterkt preget av suksessen til Street Fighter og Mortal Kombat, og blant de første spillene som fant veien over til Sony sin konsoll var den nye generasjonen av slåssespill i 3D.
Tekken, som på norsk blir «jernneve», var sammen med Virtua Fighter et av de første slåssespillene som våget å utforske tredimensjonal grafikk. Ikke bare så animasjonene og teknikkene mer realistiske ut, men spillene hadde også en særegen spillmekanikk som skilte dem fra sine forgjengere. Siden den gang har Tekken utviklet seg til en av de mest attraktive spillseriene, som frem til nå er utgitt eksklusivt på Sony sine maskiner.
Velkjent oppskrift
Det kan være greit å avklare at denne utgivelsen av Tekken 6 på konsoller er en relansering av den utvidede utgaven av Tekken 6, Bloodline Rebellion, som har vært tilgjengelig i arkadeform siden ifjor. Medregnet alle nye utgaver og oppdateringer blir dette den niende iterasjonen av den populære serien, men nærmest på trass av dette føles Tekken fortsatt umisgjenkjennelig likt seg selv. Alt fra figurenes bevegelser til den metalliske lyden av et blokkert slag vil være lett gjenkjennelig dersom du har noe som helst erfaring med serien.
Men i likhet med den årlige utgaven av FIFA er denne bekjentskapen en del av spillets appell. For de som har fulgt serien opp gjennom årene vil de avanserte teknikkene fortsatt være lett tilgjengelige, mens tilbakevendende spillere vil kunne finne tilbake til kampformen uten store problemer.
Det hjelper i tillegg at selve spillmekanikken er meget kompetent, og etter flere små utbedringer gjennom årene har utviklerene kommet frem til noe som er unikt og spennende. Selve grunnlaget er relativt ordinært, man kan angripe i høy, middels eller lav høyde og motstanderen må blokkere disse på korrekt måte. Men til forskjell fra andre slike spill er hver av de fire knappene tildelt en av figurens armer eller ben. Dette gjør at de forskjellige angrepskombinasjonene blir lettere å huske og forstå, noe som viktig ettersom hver karakter har et stort repertoar. Denne måten å kombinere knappetrykk er også meget omgjenelig for de som bruker håndkontrollere ettersom det ikke forutsetter presise bevegelser på styrespaken slik som i Street Fighter-serien.
Kampene i seg selv har et sterkt fokus på timing og taktikk, og det gjelder å bruke rett angrep til enhver tid for å utnytte svakheter i motstanderens forsvar, og dersom du lykkes med å kontre motstanderens angrep med ditt eget vil han få ekstra skade i tillegg.
Variert og vakkert
Blant konkurransedyktige spillere er det også et stort poeng å slå motstanderen i luften hvor de er hjelpeløse, og Tekken 6 byr på flere måter å straffe motstandere på denne måten. Veggslag vender tilbake fra tidligere utgaver, og som navnet tilsier kan man gi motstanderen litt ekstra skade ved å slå han opp etter veggen. Samtidig finnes det et nytt system for å sjonglere ofrene sine opp fra bakken med noe som kalles et «bound»-angrep.
Sammen med kast og sidesteg utgjør denne kampmekanikken et fantastisk grunnlag for de mangfoldige stilartene som er representert blant de førti figurene i Tekken 6.
Persongalleriet i serien har alltid vært interessant med en variert sammenkomst av virkelighetsnære, fantastiske og til tider komiske kampsportutøvere. De seks nye utfordrerne er minst like unike og kan blant annet by på en overvektig karatemester, en ubehøvlet matador, og en tilsynelatende søt pike som til tider skyter motorsager ut av armene sine.
Foruten å tilby en variert spillopplevelse, er det en fryd å se figurene i kamp. Modellene er meget detaljerte og de aller fleste av animasjonene ser realistiske ut, i det minste på en Hollywood-aktig måte. De har også alternative kostymer, og dersom du ikke er fornøyd med disse kan du også kle dem ut selv med et assortement av klær og tilleggsutstyr i spillets konfigurasjonmeny.
Et hav av muligheter
Tekken 6 har også et imponerende utvalg moduser å velge mellom. I frakobletmodus er alle de vanligste alternativene inkludert, arkadespill, overlevelse, tidsøvelse, samt motspiller- og lagkamp. I tillegg finnes det et mer unikt konsept kalt spøkelseskamp hvor du må kjempe mot tilfeldige simulerte motstandere som har sine egne preferanser, kampstiler og kostymer, noe som byr på større variasjon og gjenspillbarhet.
Videre har du en omfattende historiemodus som er blant de mest dramatiske utvidelsene I konsollversjonen. Det er sjeldent at plottet bak et slåssepill er noe mer enn en unnskyldning for folk å denge hverandre, så det er forfriskende at utviklerne her prøver å utdype dette aspektet.
I utførelse ligner denne modusen en del på «Tekken Force Mode» fra tidligere spill. Du vil bevege deg gjennom et begrenset landskap og kjempe mot en rekke motstandere. Spillmekanikken skiller seg her ut fra resten av spillet med at du har fri bevegelse I alle retninger. Likevel må du forholde deg til den utvalgte motstanderen din på et todimensjonalt plan og det kan bli litt frustrerende når en rekke fiender sirkler rundt deg. I tillegg øker vanskelighetsgraden dramatisk mot slutten av kampanjen og det skal både en del ferdighet og kløkt til for å komme helskinnet gjennom. Heldigvis får du hjelp av en alliert som styres av den kunstige intelligensen, og som utvikler sine ferdigheter i takt med spillets vanskelighetsgrad slik at du alltid har en kompetent partner. Denne modusen er et interessant tilskudd, og kan by på noen timer med fjollete moro, men ville neppe klart å stå på sine egne ben dersom det ikke var en del av et mye større og bedre produkt.
Ikke plettfritt
Slåssespill er en glede som bør helst deles med andre, noe man trengte en ekstra kontroller og en kompis for å få til. Da konsollmarkedet utviklet nettstøtte var dette problemet tilsynelatende løst, men det viste seg raskt at det var mye vanskeligere å utføre i praksis. De aller fleste slåssespill tilbyr en form for nettspill, og Tekken 6 ligger heller ikke på latsiden med et par interessante elementer utenom det essensielle. Men som så mange andre, klarer ikke spillet levere på den tekniske fronten.
I en optimal situasjon flyter spillet som normalt, i et raskt tempo, men dette er dessverre unntaket som bekrefter regelen. I de aller fleste tilfeller vil du oppleve at figurenes bevegelser ligger merkbart etter dine egne knappetrykk. Det er ikke uspillbart, men ettersom en brøkdel av et sekund kan utgjøre forskjellen mellom tap og seier kan dette føre til en stor del frustrasjon. Det at nettkoden ikke fungerer slik den bør er synd, og i lengden kan nok dette føre til at en del utgaver av spillet vil havne i brukthylla på spillbutikken.
Heldigvis er det mer å hente fra Tekken 6 sine mer unike nettfunksjoner. Din egen «spøkelsesprofil» blir lastet opp automatisk, noe som vil si at folk kan laste ned og spille mot digitale kopier av sine venner, selv når de ikke er på nett. Man kan også legge ut egne opptak eller laste ned andres kampvideoer, raskt og problemfritt.
Til slutt har utviklerne lovet at de i vinter vil slippe en gratis nedlastbar utvidelse, hvor du og en venn kan spille gjennom en kampanje i samme stil som spillets historiemodus, kun over nett vel å merke.
Konklusjon
Det er ingen tvil om at spillindustrien har blitt en gigant blant medievirksomhetene, og likeså har omkostningene rundt en stor lansering på moderne konsoller skutt i været. Det er derfor ikke så merkverdig at utgivere har en uheldig tendens å favorisere spill som anses som kommersielt trygge (les: oppfølgere) fremfor å satse på nye og innovative konsepter.
Likevel er visse oppfølgere skapt med en slik lidenskap og omtenksomhet at det er nærmest umulig å kritisere dem på grunnlag av deres opphav. Med et hav av figurer, moduser og tilpasningsalternativer, vakker grafikk og ikke minst et velfungerende kampsystem er Tekken 6 nettopp slikt et spill. Det skal forøvrig sies at noen av rettene i dette koldtbordet er bedre tilberedt enn andre, men som en helhet er dette en fantastisk opplevelse.
Det er ingen tvil om at tilhengere av serien vil elske dette spillet, men Tekken 6 er også høyst mottakelig for nykommere, og forhåpentligvis vil det være mange av disse ettersom denne utgivelse bør oppleves av alle som har noe som helst interesse for sjangeren. Til tross for en utilstrekkelig onlinedel er Tekken 6 blant årets desidert beste slossespill, og med tanke på det som har vært er dette en monumental prestasjon.
Spillet slippes på PlayStation 3 og Xbox 360 førstkommende fredag, 30. oktober. PSP-versjonen følger i desember.
Del på Facebook - Se andres kommentarer (39) - Diskutér artikkelen i forumet
Tekken 6 PS3 »
- Sjanger
- Slåssing
- Plattform
- PlayStation 3
- Slippdato
- 30. oktober 2009
- PEGI
- 16+
- Utvikler
- Namco Bandai
- Utgiver
- Atari
- Nettsted
- Besøk »
- Priser for ps3
-
239,- hos Elkjop.no
298,- hos Gamezone.no
349,- hos Spaceworld
Se flere priser »





Kommentarer
utrolig bra
eg håpet virkelig tekken 6 skulle bli en ny standard i tekken serien og virker som den har blitt det. er personlig stor fan av tekken serien og har spillt veldig mange av dem.
det eg er mest spent på er online delen, håper de har et godt ranking system så det blir god konkurranse der.
argh no vil eg ha PS3 FOOORT! (nekter å kjøpe det til xbox, føles bare feil
Har spilt Tekken1 siden PS1. Ble skikkelig hekta etter Tekken 3.
Har forhåndsbestilt Arcade Stick Bundle fra CDON, men status per idag er fortsatt "Ikke sendt"
Oioi, da lukter det kanskje innkjøp av dette likevel. Har virkelig prøvd å like andre slåssespill(Virtua Fighter 5, Street Fighter 4 etc.), men Tekken er og blir the one for min del. Bedre balanse av nykommervennlighet og samtidig tilfredsstillelse for rutinerte spillere skal du lete lenge etter i denne sjangeren. Eneste jeg er litt skeptisk til, er å spille det med kontrolleren til boxen, så tror jeg tester ut det før jeg går til innkjøp iaff.
Kom i postkassa mi idag, gleder meg til å prøve det. Men fikk Dj Hero på samme tid, så har vært opptatt med det en time nå. Helt genialt ^^
Såpass ja.
Må vell nesten ha meg dette da. Tekken 1,2 og 3 på PS1 har eg spillt i uendelig mange timer. Blir aldrig lei heller.
Jeg har bestilt Collector's Edition fra CDON. Har ikke fått den enda, men venter i spenning på den. Elsker Tekken!
Tror faktisk jeg skal kjøpe dette med tiden
Har vært storfan av Tekken serien
Blir nok PS3 versjonen på meg
Wow, 9/10. Kansje dette må skaffes før eller siden.
Har ikke spilt stort Tekken siden den som kom først til PS2, husker ikke nr.
Morromt er det jo uansett somregel.
Håper dog Mortal kombat 3?(ps) kommer på PSN. Ingen slossespill jeg har brukt mer tid på.
Gawd, anmeldere dere forvirrer oss så meget meget meget!
tror jeg må kjøpe alle spill på feelinga nå, for sider spretter jo frem og tilbake på karakterer som bare søren.
Tekken er kanskje det beste fighting spillet av alle i sin sjanger og det havner nok i min spillsamlig sånn etterhvert også og velger PS3 versjonen på grunn av d-paden til den kontrollen er bedre enn xbox kontrollen.
Tekken-serien er for n00bz som ikke har vært med lenge nok til å glede seg over spill som faktisk er litt vanskelig å mestre. Som Street Fighter-serien.
Nei, se der! Har egentlig gått over til 2D spillene (SF4 & Blazblue). Men kanskje jeg skal ta en titt =)
Woah! Visste ikke at Tekken 6 skulle komme så snart.
Har et litt merkelig spørsmål: Brukes den høyre analog-stikka på PS3-kontrollen til noe i spillet? Har 2 PS3-kontroller, men på den ene så fungerer ikke høyre analog-stikke. Dvs. at hvis jeg flytter på den venstre, så går den høyre i surr i alle retninger. Er for eksempel håpløst å spille FIFA med den kontrollen. Kan noen sjekke ut dette for meg? Det er ganske avgjørende for om jeg kjøper Tekken 6 eller ikke. Har ikke tenkt å invistere i ny kontroller med det første. Er det kanskje mulig å bytte på kontrollvalg slik at jeg kan evt. deaktivere den høyre stikka?
digg!!!!! 9/10 bedre kan det ikke bli, m da jeg kjøpte xbox trodde jeg aldri at tekken 6 ville komme på xbox men jeg to feil xD digg at det kommer til xbox360. mer fans
Velger å stole på dere denne gangen også, og gå til innkjøp av spillet i morgen. Blir kos å treffe igjen gamle kjenninger som Hwoarang, Lee og Lei igjen
Gladnyhet. Var jo en j%&l på etpar karakterer en tid tilbake. Rett på prisguiden, for min del, og å sjekke pris. Apropos pris, gamer.no med spillpris-guide av nettbutikkene kunne jo være flott. Har opplevd moderat ventetid på hardvare.no s prisguide i det siste.
Jeg spør igjen:
Lever Jin fortsatt? Jin er awesome.
^ Jepp, ser sånn ut: http://en.wikipedia....en_6#Characters
Alle veit at Heihachi er den feteste karakteren da. Lei Wulong kommer på andreplass:3
Les flere kommentarer og bli med i diskusjonen på forumet!